Jakie towary wysyłać na paletach?

Wysyłając różnego rodzaju towary zastanawiamy się czy powinny one być wysłane w zwykłej paczce, czy też na paletach. Wszystko zależy przede wszystkim od rozmiarów oraz wagi towaru, który chcemy wysłać. Przesyłki paletowe służą bowiem do wysyłania rzeczy o dużych gabarytach oraz dużej wadze. Również dają niektórym rzeczą podczas transportu większe bezpieczeństwo przed uszkodzeniem, ponieważ nie są one przerzucane podczas transportu i nie są obracane do góry nogami. Przesyłką paletową wysyła się przede wszystkim rzeczy szczególnie narażone na uszkodzenia, gdyż wtedy jest możliwość dokładnego ofoliowania palety, aby żaden element paczki się nie uszkodził oraz wszelkiego rodzaju sprzęty AGD takie jak chociażby pralki, kuchenki, zamrażalki, zmywarki oraz lodówki. Także bardzo korzystnie jest wysłać przesyłką paletową materiały budowlane, ponieważ nie musimy się wtedy fatygować aby iść do sklepu budowlanego i zamówić towar, a możemy tego dokonać przez internet. Również małe paczki opłaca się wysłać na palecie pod warunkiem, że odbiorcą jest jedna osoba i mamy większą ilość małych paczek, gdyż często się zdarza, iż koszt jednej przesyłki paletowej jest o wiele niższy niż jakbyśmy mieli wysyłać każdą małą paczkę oddzielnie.

Aby wysłać jednakże przesyłkę paletową bardzo ważne jest to, żeby była ona odpowiednio oraz bardzo bezpiecznie zapakowana. Na samym spodzie przesyłki jak sama nazwa wskazuje musi być paleta czyli drewniana konstrukcja o wymiarach 80cm x 120 cm jeśli jest to przesyłka standardowa. Następnie powinno się równomiernie rozłożyć towar na całej palecie pamiętając o tym, aby wszystkie elementy stały stabilnie na palecie i nie stykały się w żadnym miejscu ze sobą oraz nie wystawały poza obrys palety. Warto więc pooddzielać poszczególne elementy paczki paletowej materiałem amortyzującym albo grubą warstwą foli bąbelkowej. Kolejną rzeczą, którą musimy zrobić przy pakowaniu przesyłki paletowej to odpowiednio przymocować towar do palety tak aby się nie przemieszczał. Gdy już mamy wszystkie rzeczy, które chcemy wysłać zapakowane na palecie to należy je jeszcze wszystkie razem ofoliować folią streczową, aby dodać im jeszcze większej stabilności i bezpieczeństwa.

Wysyłając przesyłkę paletową musimy się jeszcze dokładnie zastanowić czy uda nam się ją wysłać przesyłką standardową, czy jedna będziemy musieli wybrać przesyłkę paletową niestandardową, która niestety będzie o wiele droższa od przesyłki standardowej. Przesyłka paletowa standardowa bowiem nie może przekraczać wraz z paletą 1000 kilogramów oraz nie może być wyższa niż 2 metry i musi mieć podstawę palety o wymiarach 80cm x 120cm. Z kolei przesyłka paletowa niestandardowa to taka, która ma większą podstawę niż 80cm x 120cm. Również taka, której towar wystaje obojętnie w jakim miejscu poza obrys palety, ponieważ może zostać on uszkodzony, gdyż w trakcie załadunku palety są dosuwane do siebie.

Jeśli natomiast wybralibyśmy przesyłkę paletową ale nie mamy widlaka i boimy się czy aby poradzimy sobie z wysyłką takiej przesyłki to nie mamy czego się obawiać, ponieważ odbierze ją specjalny samochód do tego celu przeznaczony. Taki samochód w większości przypadków wyposażony jest w windę do samodzielnego załadunku. Warto więc przy zgłaszaniu przesyłki paletowej do odbioru wspomnieć o tym, iż nie mamy czym za bardzo załadować naszej przesyłki na samochód i poprosić właśnie o samochód z windą, gdyż są jeszcze samochody, które nie mają takiej windy. Istotne jest jedynie to aby nasza zapakowana przesyłka znajdowała się w takim miejscu, żeby samochód nie miał żadnego problemu z dojechaniem do niej, ponieważ przeważnie jest to samochód ciężarowy, a więc musi mieć dosyć dużo miejsca aby się zmieścił.

Nie musimy się zatem kompletnie obawiać przesyłek paletowych, gdyż możemy dzięki nim wysłać niemalże wszystko co jest ciężkie oraz posiada duże rozmiary. Także dzięki przesyłką paletowym możemy dużo zaoszczędzić, ponieważ gdyby ich nie było to czasem wiele rzeczy trzeba by było przewozić w inny sposób, a nie zawsze mamy tak pakowne auto, żeby na przykład przewieść lodówkę. Musielibyśmy wtedy w wielu przypadkach wziąść specjalną firmę przewozową, która z pewnością wyszłaby nas dużo drożej niż przesyłka paletowa. W dodatku także z pewnością stracilibyśmy dużo więcej naszego czasu aby wszystko dokładnie dograć z transportem, niż jeślibyśmy wysłali towar przesyłką paletową. Wysyłka paletowa bowiem jest niezwykle prosta, gdyż  wystarczy jedynie odpowiednio zapakować towar na paletę, następnie zamówić przez stronę kuriera oraz wydrukować list przewozowy w dwóch egzemplarzach tak aby jeden był dla kuriera, a drugi dla nas w razie jakiejkolwiek reklamacji. Następnie należy jedynie już czekać na kuriera, który odbierze przesyłkę i dostarczy ją do osoby, która oczekuje przesyłki. Sądzę, że teraz osoby, które miały jakikolwiek dylemat, czy aby na pewno wysłać towar przesyłką paletową nie mają już takiego problemu i nie obawiają się tej wysyłki, gdyż jest to bardzo fajny oraz prosty sposób wysyłki bez wychodzenia z domu.

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.